Nadmierne wypadanie włosów: co może być przyczyną?


Jeśli martwi Cię nadmierne wypadanie włosów, nie jesteś sam. Szacuje się, że do 50 roku życia połowa mężczyzn będzie w jakimś stopniu dotknięta utratą włosów. I chociaż wypadanie włosów jest bardziej powszechne u mężczyzn, kobiety nie są na nie odporne. W rzeczywistości 40 procent wszystkich osób cierpiących z powodu utraty włosów to kobiety. Co więc może być przyczyną wypadania włosów? Przyjrzyjmy się kilku możliwościom.

Zmiany hormonalne

Wahania poziomu hormonów mogą powodować wypadanie włosów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet przechodzących menopauzę lub tych, które niedawno urodziły dziecko. W takich przypadkach utrata włosów jest zazwyczaj tymczasowa i wraca do normy, gdy poziom hormonów się ustabilizuje. Jeśli jednak przyjmujesz leki na tarczycę lub inne zaburzenia równowagi hormonalnej, utrata włosów może być efektem ubocznym. Jeśli podejrzewasz, że Twoje leki powodują utratę włosów, porozmawiaj z lekarzem o możliwych alternatywach.

Genetyka

Niestety, czasami wypadanie włosów jest po prostu dziedziczne. Jeśli Twój ojciec lub dziadek doświadczył wypadania włosów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty też będziesz. Łysienie typu męskiego (łysienie androgenowe) to najczęstsza forma utraty włosów, dotykająca około 80 milionów mężczyzn i kobiet w samych Stanach Zjednoczonych. Nie ma lekarstwa na łysienie typu męskiego, ale dostępne są zabiegi, które mogą spowolnić postęp łysienia, a nawet pobudzić wzrost nowych włosów.

Stres

Ostatnie badania wykazały związek między stresem a utratą włosów. Niezależnie od tego, czy jest to wynik stresu fizycznego (spowodowanego urazem lub operacją), emocjonalnego (śmierć bliskiej osoby) czy psychologicznego (lęk lub depresja), stres może prowadzić do telogenu – stanu, w którym włosy wchodzą w fazę spoczynku i wypadają szybciej niż zwykle. Telogen effluvium zazwyczaj ustępuje po minięciu stresującego wydarzenia; jeśli jednak poziom stresu jest stale wysoki, może to spowodować trwałą utratę włosów.

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Na szczęście, w wielu przypadkach, przyczyna jest tymczasowa i odwracalna, a czas potrzebny do zaobserwowania nowego wzrostu jest niewielki. Jeśli jednak podejrzewasz, że winne są leki lub że utrata włosów jest poważna lub nagła, ważne jest, abyś skonsultował się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie leżące u podstaw choroby i omówić możliwości leczenia.